Všetko je v nohách
Lucia VojtiskovaVedieť sa pohybovať a presúvať nohy po paddleboarde prináša istotu na zvlnenej vode a otvára nové možnosti.
Mať istototu na paddleboarde znamená vedieť meniť postoj nôh, pozíciu a otočiť sa bez toho, že by ste z paddleboardu spadli do vody. Ako sa však naučiť pohybovať po doske s ľahkosťou? Tieto tipy vám pomôžu zlepšiť vašu prácu s nohami.
Prvý krok
Najťažšie na pohybe na doske je spraviť prvý krok. Prvý krok nastaví zvyšok vašich pohybov, či už veľkých, alebo malých, tým, že vám poskytne pevný základ, z ktorého sa môžete pohybovať. Tiež prenesie vašu rovnováhu do stredu dosky a odblokuje vaše boky, čo vám umožní začať ďalší pohyb bez výrazného prenosu hmotnosti medzi nohami.
Prvý krok tiež zaisťuje, že vaša hlava je nad stredom dosky, takže zostanete vyvážený a stabilný, čím sa zníži riziko, že sa doska prevráti prílišným tlakom na jednu alebo druhú stranu.
Aký je teda váš prvý krok? Otočte prednú nohu na päte smerom k stredu dosky a skončíte v približne 45-stupňovom uhle s prstami smerujúcimi dovnútra.

Základy rovnováhy
Na suchu považujeme rovnováhu za samozrejmosť. Zabúdame, že v podstate padáme pri každom kroku, a preto sa podvedome spoliehame na to, že naša rovnováha nás udrží. Pri pádlovaní musíme riešiť inú dynamiku, čo má často za následok stuhnutie nôh a hornej časti tela, keď kompenzujeme náhly nedostatok stability.
Naša hlava je vzhľadom na svoju veľkosť dosť ťažká, takže sa rýchlo dostaneme do nerovnováhy, ak jej dovolíme viesť polohu tela. Preto je dôležité, aby ste pri pohybe na doske držali hlavu relatívne nehybnú a namiesto toho na rovnováhu používajte spodnú časť tela. Často je lepšie robiť menšie než väčšie pohyby a vyhnúť sa nakláňaniu, v snahe pohnúť sa ďalej.

Používanie stredovej línie
Ak sa vrátime k prvému kroku, tento pohyb vás pripraví na umiestnenie tela pozdĺž stredovej línie dosky. To vám umožní rozložiť svoju hmotnosť po dĺžke dosky, aby ste zvýšili stabilitu. Mali by ste mať prednú nohu mierne na jednej strane a zadnú nohu na druhej strane dosky.
Keď sa na doske pohybujete dopredu a dozadu, umožňuje vám to nastaviť tlak cez päty a prsty na každej nohe. Ak stojíte nižšie, teda viac vzadu, používate na zvýšenie stability iba chvost dosky a pri príliš veľkom tlaku na jednu alebo druhú stranu sa doska ľahko prevráti.
Pomoc pádla
Vaše pádlo je vašou tajnou zbraňou, pokiaľ ide o pohyb na doske, takže ho využite tak, že ju bude v kontakte s hladinou vody počas vašich pohybov.
Týmto spôsobom môže fungovať ako podpera, ktorá vám poskytne väčšiu stabilitu, keď je umiestnená nabok, alebo na pádlo môžete vyvinúť tlak, ak sa zakolíšete. Neotáčajte pádlo v rukách, vždy ho držte v bežnej pádlovacej polohe.

Rôzne spôsoby presunu
Nezáleží na tom, či ste práve s paddleboardom začali, alebo pádlujete už roky. Dobrý súbor zručností a techník vám pomôže byť na vode istejší.
Sú tri rôzne spôsoby, ako pohybovať nohami.
Prehadzovanie – vynikajúca metóda pre začiatočníkov. Majte obe nohy na doske a pri pohybe posúvajte jednu nohu po druhej. Je to tiež dobrá metóda do nepokojných podmienok.
Rýchly krok – malé a presné pohyby sú základom, keď začnete napredovať a zrýchľovať svoje pohyby. Pri tejto metóde presúvate nohy takmer súčasne s určitou rýchlosťou.
Dôležitá tu je poloha nôh. Ak ich budete mať príliš naširoko a zdvihnete jednu nohu, môžete dosku ľahko prevrátiť.
Cross-Step – často spájaný so surfovaním v štýle longboardu. Pri cross-step presúvate jednu nohu cez druhú do kríža. Polohu tela udržujete pozdĺž stredovej línie dosky.
Túto techniku používajú najmä surfisti na longboarde a skúsení paddleboardisti, no nie je vyhradená len pre pokročilých. Je to super tréning práce vašich nôh.
Skočiť či neskočiť?
Popísali sme používanie krokov na pohyb, ale existuje aj alternatíva, ktorá má tiež svoje miesto. Skákanie dozadu a najmä dopredu je rýchly spôsob, ako prekonať vzdialenosť od chvosta dosky k ploche na státie a funguje dobre na dlhších doskách.
Pri skákaní sa snažte pristáť oboma nohami súčasne a použite pádlo ako podperu na zvýšenie stability. Je to dobrá voľba na preteky a v nerovných podmienkach.

Podmienky na tréning
Precvičovanie zručností pohybu na doske vám otvorí svet pádlovania. Na začiatku robte malé kroky, zamerajte sa skôr na dôsledný pokrok než na veľké skoky a využite svoj čas na vode aj mimo nej na cvičenie.
Na súši je na to skvelý balance board. Aj keď sú vaším snom veľké vlny, vyrazte najprv s paddleboardom na pokojnú hladinu a precvičte si kroky na rovnej vode.
Keď budete pripravení, môžete sa vydať do vĺn, aby ste si to na vode užili a nebojovali s podmienkami.

text: Jan Bříza
foto: Quatro
Vaše komentáre