Surfmagazin

Wind&kite okuliare + 20 L dry bag Meatfly zadarmo k dvojročnému predplatnému Windsurfer & Kitesurfer iba za 29,90 € !

Windsurf

RDM verzus SDM 

Lucia Vojtiskova

Skúsime vniesť trochu svetla do sporov ohľadne RDM a SDM sťažňov 

Ťažko je rozhodnúť sa medzi tenkým /RDM/ a klasickým /SDM/ sťažňom. Nie je to tak dávno, keď všetci zanietení freerideri odmietali tenké sťažne jednoducho preto, lebo ich považovali za sťažen do vĺn. Vedelo sa, že sú veľmi odolné, aby zniesli práčky vo veľkých vlnách, trochu ťažšie, drahšie a že svojím výkonom nedosahovali úroveň klasických sťažňov.

Dnes je táto predstava prekonaná. Najväčší výrobcovia v súčasnosti verejnosti tvrdia, že ich plachty sú kombinovateľné s tenkými aj s klasickými sťažňami, čo nám tiež veľmi nepomáha rozhodnúť sa. Skúsme si teda objasniť niektoré tvrdenia.  

Ako tyčky k paradajkám 

Na začiatok je dôležité vedieť, že tenké sťažne sa vo všeobecnosti o dosť zlepšili. Ak kedysi pôsobili popri klasických sťažňoch ako „tyčky k paradajkám“, s vylepšením materiálov a technológií došlo aj k dramatickej revolúcii v kvalite tenkých sťažňov.  

V zmysle celkového výkonu sa veľmi priblížili ku klasickým sťažňom. Od SDM sťažňa s rovnakým obsahom karbónu môžete všeobecne očakávať o trochu rýchlejšiu reakciu, väčšiu stabilitu v preplachtených podmienkach, väčšiu efektívnosť pri nástupe do sklzu v slabom vetre.

Aj keď viacerí odborníci, napríklad aj Martin Pach z Boardsacademy, majú iný názor: „S týmto absolútne nesúhlasím a naopak si myslím, že RDM sťažne naskakujú do sklzu podstatne lepšie.“  

Tieto výhody klasických sťažňov sa ešte zvýrazňujú pri porovnávaní RDM a SDM sťažňov s väčšou dĺžkou a s menším obsahom karbónu. Tiež je pravdou, že vďaka tenšej stene sú klasické sťažne ľahšie a lacnejšie ako ich tenší bratia. Po všetkých týchto informáciách už možno máte pocit, že teda nie je čo riešiť a výber je jasný. Skôr ako sa však rozhodnete, pozrime sa bližšie na tenký RDM sťažeň.  

Plachty šité na RDM 

Veľa moderných rotačných plachiet je dnes šitých pre RDM sťažne. Hoci sú kompatibilné aj s klasickými SDM sťažňami, vývoj plachiet sa uberá v prospech tenkých sťažňov, a ak chcete v budúcnosti predať svoje staré sťažne a vymeniť ich za nové, mali by ste už dnes zvážiť nákup tenkých.

Podobne sa vyvíjali plachty do vĺn. Najprv sa vyrábali primárne pre SDM sťažne a RDM ako druhú voľbu. Potom sa garde vymenilo a dnes dokonca mnohí výrobcovia vyrábajú vlnové plachty tak, že klasický sťažeň do nich vôbec nestrčíte. Podobný vývoj predpokladáme pri všetkých rotačných plachtách.  

Kratší komín, menšie pnutie na dolnom úväze, vyššia kvalita RDM sťažňov a stabilita vďaka rotácii spír v komíne, toto všetko nasmerovalo dizajnérov plachiet na RDM sťažne pre rotačné plachty.  

Hoci výkon RDM sťažňov ešte stále nedosahuje SDM sťažne, v skutočnosti rozhoduje o výkone kombinácia sťažeň-plachta. Keďže dnes dizajnéri pracujú najmä s RDM sťažňami, oplachtenie s RDM sťažňom dobehlo, čo sa týka výkonu, oplachtenia so SDM sťažňom.  

Tenký sťažeň má okrem spomínaného výkonu aj iné výhody. Jednou z kľúčových je odolnosť, trvácnosť. Tiež platí, že rigovať plachtu s tenkým sťažňom je o dosť jednoduchšie ako s klasickým sťažňom. V neposlednom rade sa s RDM oplachtením lepšie pracuje pri manévrovaní, ako napr. vodný štart, obrat proti vetru vďaka menšiemu priemeru. 

Zdroj: https://www.surf-magazin.de/

Ktorý si vybrať? 

Ktorý si teda vybrať, RDM alebo SDM? Myslíme si, že do dĺžky 460 cm pre použitie s rotačnou plachtou je vhodnejší RDM sťažeň. Týmto smerom sa vývoj uberá a táto voľba vám umožní, aby si váš sťažeň zachoval aj kvalitu aj aktuálnosť.

Pokiaľ však potrebujete sťažeň dlhší ako 460 cm alebo chcete rigovať plachtu s kembrami, potom jednoznačne odporúčame klasický SDM sťažeň. Teraz je to už jasné, čo poviete? 

Text: Martin Pach 

Foto: archív North Sails 

Vaše komentáre

Čítať ďalej

NOVÝ ČASOPIS

WINDSURFER & KITESURFER Objednať
Predplatné časopisu Biker

Surfmagazin na facebooku

Zavrieť reklamu