Big Air fenomén Janek Grzegorzewski
Lucia VojtiskovaAk sa čo i len štipku zaujímate o big air kiteboarding v posledných rokoch, určite vám neuniklo meno mladého talentovaného Poliaka Janeka Grzegorzewskeého.
Tento doslova fenomenálny jazdec prepisuje históriu a už teraz má na konte viacero nových trikov, ktoré nedal nikto iný, plus medaily z prestížnych big air súťaží. Bola pre nás teda veľká česť, keď si tento skromný chalan našiel čas počas rušnej sezóny a sadol si s nami na rozhovor.
Nás najmä zaujímalo, či by prezradil nejaké tipy, ako skákať ako on…
Predtým, než začneme hovoriť o tvojej skvelej kariére, začnime trochu o tebe. Odkiaľ si, koľko máš rokov, také tradičné intro…
Na začiatok by som sa chcel poďakovať za oslovenie a možnosť byť vo vašom magazíne. Mám dvadsať rokov a pochádzam z malého poľského mestečka.
Ak sa nemýlim, si súčasťou World Class Academy? Ako dlho ju už navštevuješ a čo ti to dalo?
World Class Kiteboard Academy je úžasná stredná škola pre mladých kitistov, ktorú som mal to šťastie navštevovať a ukončiť v roku 2018. Je to škola, ktorá ti dáva možnosť kitovať každý deň, cestovať po celom svete a hľadať tie najlepšie spoty s ideálnymi podmienkami na progres.
Chodil som tam dva roky a naučil som sa tam najviac, pretože spolužiaci ma motivovali a posúvali každou session na vode. Ste tam obklopený ľuďmi podobného veku, ktorí majú rovnaký cieľ, byť čo najlepší, objavovať nové triky, skákať vyššie, takže ten posun aj u mňa bol obrovský.
Ktorý bol najlepší spot, kde ste boli?
Boli sme na mnohých rôznych miestach, každé bolo niečím unikátne. Navštívili sme Hood River v Oregone, Maui na Havaji, Sherman Island v Kalifornii, Panamu, Kolumbiu, Brazíliu, Dakhlu v Maroku, Kapské Mesto v Južnej Afrike, Tarifu a nakoniec Sicíliu.
Bolo to úžasné dobrodružstvo, na ktoré nikdy nezabudnem. Keďže sa fokusujem na vysoké skoky, mojím obľúbeným spotom bolo Kapské Mesto. Má silný vietor a tvoria sa tam aj trojmetrové rampy. To mi umožňuje lietať vyššie, dám tam 25 metrov a viac.
V rámci big air kiteboardingu sa ti podarilo zamiešať karty a vzbudiť pozornosť medzi jazdcami. Ako si sa k tejto disciplíne dostal a prečo sa jej venuješ?
S kitesurfingom som začal práve vďaka možnosti lietať. Vždy som chcel dosiahnuť výšky a tiež byť schopný chodiť po vode, čo je podľa mňa snom veľa ľudí. Práve preto sa big air v rámci kitesurfingu stalo mojou naj disciplínou.
Aj keď všetci moji spolužiaci z World Class Kiteboard Academy trénovali freestyle triky, ja som chcel lietať čo najvyššie a cítiť ten adrenalín, keď ste vysoko v oblakoch.
Túto otázku by som využil na poďakovanie mojim rodičom, ktorí mi ukazovali nové športy a dali mi všetko potrebné, aby som sa im mohol venovať a napredovať v nich. (Dziękuje Mamo I Tato! Kocham was.)
Bol nejaký zlomový moment, keď si si povedal: „Ha! Veď ja môžem byť v tom big air fakt dobrý!“?
Na začiatku svojej kariéry som si povedal, že jedného dňa sa zúčastním na King of the Air. Vždy som sledoval Nicka Jacobsena, je to môj idol. Bol mojím obľúbeným jazdcom, od ktorého som sa učil. Má super štýl, vie predviesť triky a má neskutočné čaro osobnosti, vždy vedel pritiahnuť a motivovať ľudí kitovať. Je to legenda kitesurfingu.
Zaujímavé je, že najprestížnejšía kiteboardingová súťaž Red Bull King of the Air 2021 bude v novembri v Kapskom Meste a ja budem súťažiť práve proti Nickovi!
Je jasné, že na to, čo robíš, potrebuješ riadnu odvahu. Ty však vyzeráš, že to máš pod kontrolou. Ako to, že sa nebojíš, a keď sa bojíš, ako to prekonáš?
Ako som už spomenul, vždy som chcel ísť vyššie, lietať a toto je podľa mňa bezpečná možnosť, ako to dosiahnuť. Nikto z kitesurfingovej komunity neprišiel a nezačal len tak s extrémnymi skokmi. Je to vždy pomalý vývoj, kde sa učíš technickej stránke, ako skákať, a postupne získavaš silu, tá výška príde sama od seba.
Nie je to niečo, čo príde zo dňa na deň, je to konštantné zlepšovanie, pomalé posúvanie limitov. Jasné, že som mal veľakrát strach z tej sily, ktorú držím v rukách, a taktiež z obrovských vĺn, na ktorých jazdím, ale je to niečo, po čom som vždy túžil. Patrím k adrenalínovým týpkom, takže čím sú podmienky náročnejšie, tým sa cítim na vode lepšie. Jediná cesta, ako sa na vode zlepšiť, je jazdiť s niekým, kto je lepší ako ty.
Veľakrát sa mi stalo, že som sa na vode bál skúšať nejaký trik, ale keď tam boli iní týpkovia, ktorí to dávali pred tebou, tak zrazu ťa to nakopne a ľahšie sa odhodláš, pretože vidíš, že je to možné.
Čo bol najdrsnejší trik, aký si dal?
Najdrsnejší som skočil v Kapskom Meste Double boogie Contraloop Boardoff. Manéver sa musí robiť v silnom vetre 30 uzlov plus, pretože na ten loop musíte mať dostatočnú výšku. S týmito kiteloopmi/contraloopmi je to tak, že musíte dať kite do najnižšej pozície, čo je dosť strašidelné.
Zároveň musíte myslieť na ďalší aspekt triku, čo je dvojitá predná rotácia, a zároveň ešte dať board off, keď ste na vrchole skoku. Je to technicky najzložitejší manéver, aký som dal, a pri silnom vetre a vlnách nad 3 metre viem dosiahnuť výšku cez dvadsať metrov.
Musíte pritom dávať pozor na najmenšie detaily. Dobrý odraz, menšia rotácia na začiatku, ísť hore, dať loop, čo ma dá do druhej rotácie. Draka mám vtedy za chrbtom, čo je ešte väčšia výzva, lebo neviete, kde presne je a kde pristanete.
Do toho ešte dať dosku späť pod nohy čo najneskôr, aby to vyzeralo ešte šialenejšie.
Nedávno som videl na tvojom Instagrame robiť ťa tornado spin. Ako to dokážeš? Prezradíš mi nejaký tip, keby som to chcel skúsiť?
Tornado je vlastne točenie sa okolo vlastnej osi čo najviackrát za sebou. Tieto triky patria k mojim obľúbeným. Keď som sa ich začal učiť, dosiahol som maximálne štyri otočky a bol som na seba hrdý.
Moja sestra Zosia je krasokorčuliarka a raz ku mne prišiel jej tréner a povedal mi, že moje rotácie sú zlé a že keď prídem za ním, za dve hodiny mi ukáže, ako rotovať tak rýchlo ako na korčuliach. Išiel som za ním, ukázal mi, čo robí so svojimi jazdcami, a na ďalšej session na vode som dal šesť rotácií.
Potom to už bola iba otázka tréningu, aby som sa točil čo najrýchlejšie a pritom kontroloval kite. Doteraz som dal maximálne deväť rotácií. Podľa mňa, keď je možných deväť, je možné dosiahnuť aj dvojciferné číslo.
Pre mňa ako filmára bolo úžasné sledovať tvoje posledné FVP video z Tarify. Čistý štýl, kto za ním stojí?
Ďakujem! Všetko sa to začalo v Tarife. Len som scroloval Instagram a zrazu videl video base jumpera, ktorého natáča dron. Nemohol som tomu uveriť, pretože títo skokani dosahujú rýchlosť aj vyše 200 km/h, a netušil som, že nejaký dron dosiahne takú rýchlosť. Video natočil Colas Feuillie, ktorý sa profesionálne venuje natáčaniu base jumperov.
Keď som videl ten film, napísal som mu správu a dúfal, že sa ozve. Cola odpovedal a do dvoch týždňov za mnou prišiel na týždeň z Francúzska do Španielska. Za 30 minút sme všetko natočili. Video si môžete pozrieť na Youtube. S Colasom by som chcel určite ešte v budúcnosti spolupracovať a inšpirovať ostatných kitesurfistov.
Ako prebehlo natáčanie? Stratili ste nejaké drony?
Cola je profík a preňho je točenie kitesurfingu porovnateľné s točením wingsuit base jumpu. Ako som povedal, bol zvyknutý lietať 220 km rýchlosťou, pri mne to bolo do 80 km/h. Je to ako presadnúť z rýchleho auta na okruhu do mestského autíčka.
Párkrát sa stalo, že som sa zľakol, keď som počul letieť dron blízko mojej hlavy, ale musel som mu dôverovať. Nenastala žiadna dramatická situácia ani stratenie dronu.
Keď pozerám tvoje videá, nestačím rátať, koľko NBD trikov dávaš. Ako ich vymýšľaš?
New World First triky sú niečo, čo som vždy chcel robiť, keďže sú to triky, ktoré pred tebou ešte nikto neskočil. Je super, keď dokážeš niečo, čo nespravil nikto iný, to ma motivuje kitovať. Celý svoj čas na vode venujem tomu, ako sa posúvať, študujem, čo robiť lepšie, robím si videoanalýzy a hovorím si, prečo som nespravil ešte jednu rotáciu, prečo som tu neotočil dosku…
Keď som mimo vody, vizualizujem si a tvorím, čo chcem potom na vode robiť.
Ktorý je podľa teba teraz tvoj naj trik?
Double boogie contraloop boardoff tic tac. Je to trik, ktorý som popísal vyššie, ale s dodatočnou rotáciou dosky počas contraloopu. Je najťažší, pretože musíš robiť veľa vecí naraz. Kombinuje viacero trikov naraz.
Vyzerá to, že je pravý čas pre teba, keďže veľa súťaží sa zameriava na big air. Ty si už bol raz na King of the Air, aké to bolo?
Som šťastný, že kitesurfing ide Big Air smerom. Pred mnohými rokmi bol big air veľká vec, ktorú skákali všetci, potom sa to otočilo a v popredí bol freestyle. Preto ho trénovali aj všetci moji spolužiaci. Teraz sa to zasa otáča z freestylu na big air a uvidíme, čo bude o pár rokov, možno bude nová disciplína Big Air foiling?
Keď som bol na King of the Air, bola to pre mňa prvá veľká súťaž a dopadlo to hrozne. Bol som nervózny a nemal žiadnu stratégiu a bez prípravy nie sú výsledky. Poučil som sa z chýb a začal sa profesionálne pripravovať a teraz viem, že som na ďalšiu KOTA ready!
Gratulujem k poslednému víťazstvu v BAKL! Porazil si jazdcov ako Liam, skvelý výsledok! Sadli ti podmienky?
Event Full Power Balneario bol jednou zo zastávok svetovej tour Big Air Kite League a je mojím doterajším najväčším úspechom. Nikdy predtým som nevyhral súťaž v takej veľkej konkurencii, s jazdcami na takej vysokej úrovni.
Boli tam skúsení jazdci ako Liam Whaley, ale aj nové mladé talenty ako Andrea Principi, ktorý má len 17, ale dáva už veci, aké nikto. Andrea skončil tretí a za pár rokov bude, bohužiaľ, lepší ako ja, pretože táto mladá generácia sa učí oveľa rýchlejšie.
Aké sú tvoje plány do budúcnosti, čo sa súťaží a nových trikov týka?
Chcem trénovať a sústrediť sa na súťaže, stať sa najlepším kiteboardistom na svete. Je to môj sen už pár rokov a dúfam, že sa splní. Spolu s mojím sponzorom Core Kiteboarding pracujeme na vývoji kitu, ktorý ma vytiahne ešte vyššie. Čo sa trikov týka, mám ešte pár v pláne. Jedným z nich je The Janek Tornado Loop a chcem ho odprezentovať práve v novembri na KOTA.
Plánuješ nejaké netradičné akcie ako preskočenie ostrova a podobne?
Skákanie z objektov ma priťahuje. Nick Jacobsen skákal z rôznych nebezpečných miest a ja chcem ísť v jeho šľapajach. Plánujem skákať z vysokých objektov a tiež z lietadla, čo ešte doteraz nikto neurobil. Na to však potrebujem ešte skúsenosti a znalosti nielen z kitesurfingu, ale aj iných športov, aby to bolo bezpečné.
Máš nejakú radu pre našich čitateľov? Čo by si im odporúčal, ak by chceli začať s megaloopmi v silnom vetre? Ako začať?
Kiteloopy sú nebezpečné a pri malej chybe sa môžete zraniť. Vždy odporúčam začať v malom. Zoberte si 7 m kite a v maximálne 25-uzlovom vetre začnite s loopingom v metrovej výške. Robením malých loopov v malej výške si zvyknete na ten pocit a namiesto strašných a nebezpečných kiteloopov budete chápať, že sú bezpečné, ak sa robia správne.
Keď už ich máte zmáknuté, robte to isté v silnejšom vetre alebo si zoberte 8 m kite. Zvyšujte silu, aby ste skákali vyššie, ale mali to stále pod kontrolou. Takto som sa to učil ja. Začať v malom a postupne zvyšovať. Všetci robíme na začiatku chyby, je dobré robiť ich v malých výškach.
Na čom najčastejšie jazdíš?
Používam Core XR7 kite, pre mňa najlepší drak na výšky. Testoval som všetky big air značky a táto vyšla najlepšie. Používam originál nastavenie z obchodu. Vyskúšal som všetky možnosti, ktoré Core ponúka, ale to, ktoré odporúčajú, mi sedí najviac.
Používam 22 m lanká a dosku mám Choice 4 veľkosť 135. Pre mnohých je táto doska malá, ale pri výbere dosky by som sa zameral na dve veci: ako rýchlo jazdíte a koľko trikov zvládnete. Ak radi jazdíte overpowered, je ľahšie udržať hranu s malou doskou, ale tie sú zasa ťažšie na triky.
Veľa freestylistov používa dosky 140 a viac, ale na Big Air by to bolo veľa.
Ďakujem za tvoj čas, teším sa na nové videá. Pozdravujeme zo Slovenska!
Nikdy som na Slovensku nebol, ale ak budete mať nejakú súťaž, rád prídem!
Vizitka
Janek Grzegorzewski
vek: 20 rokov
Instagram: janek.world
Text: Laci
Foto: Thomas Burblies
Vaše komentáre