Piráti z Karibiku
Lucia VojtiskovaPlavíte sa medzi ostrovmi s tyrkysovými lagúnami a prechádzate po mestečkách, kde domy hrajú krikľavými farbami. Presne to zažil koncom roka svetový šampión v slalome Pierre Mortefon.
Hlavnou ideou nášho výjazdu bolo zobrať rodinu, deti a manželky na krásne miesto, kde sa dá plaviť na lodi a, samozrejme, windsurfovať. Po krátkom prieskume padla voľba na Svätý Vincent a Grenadíny, ostrovnú krajinu v Karibiku známu svojou tyrkysovou vodou, lagúnami a palmami.
A tak sme si s kamarátom Robinom prenajali loď a vyrazili užiť si čas po vianočných sviatkoch a osláviť Nový rok v tropickom raji. Svätý Vincent bol dlho pod nadvládou Veľkej Británie, takže má s Anglickom stále skvelé prepojenie, čo sa letov aj jazyka týka. Ako Francúzi sme však kvôli ľahším vybavovačkám a prenájmu lode uprednostnili Martinik, ktorý sa nachádza 10 hodín loďou od Svätého Vincenta.
Morská choroba
Zbalil som svoju foil a freeride výbavu, wing, udice, foťák a ďalšie 4 batožiny pre ostatných členov, dokonca aj pre môjho malého syna, a bol z toho celkom slušný náklad. Z Francúzska sme mali priamy let do Antíl, a keď sme vystúpili na Martiniku, okamžite sme vymenili nohavice za šortky a vybrali sme sa do prístavu po náš katamaran Tahoe.
Rozhodli sme, že Robin bude okrem fotografa aj naším kapitánom, keďže má skúsenosti s jachtingom po celom svete. Len čo sme vyštartovali z prístavu, pridali sa k nám delfíny, ktoré okolo nás asi pätnásť minút plávali. Hlavne ženské účastníčky výjazdu boli nadšené.
Aby ste sa dostali na Grenadíny, musíte byť vakcinovaný a poslať im viaceré informácie ohľadom lode aj miest, kam plánujete ísť. Musíte im ukázať poistku a PCR test nie starší ako 48 hodín. Plánovali sme to urobiť v prístave na Martiniku, predtým ako vyštartujeme. Keď sme dorazili do testovacieho centra, oznámili nám, že najbližší test je možný o 5 dní.
Pán z lekárne nám pomohol nájsť iné stredisko, ktoré však bolo vzdialené 1,5 hodiny autom. Našťastie sa nakoniec všetko podarilo vybaviť, ale bol to stratený deň. Ráno sa k posádke pridali ešte Yoann a Bertille a mohli sme vyraziť. Hneď po pár metroch sme zistili, že pozor si treba dávať najmä na siete na homáre, ktoré sa nám párkrát zamotali okolo vrtule.
Prvá noc bola ťažká, museli sme si zvykať na pohojdávanie lode. Viacerým z nás bolo nevoľno. Na morskú chorobu treba byť pripravený. Nám pomohli tabletky s výstižným názvom Calm Sea (pokojné more). Ak vás to chytí, treba sa snažiť spať alebo na palube pozerať na horizont.
Farebný rasta vibe
Dorazili sme do Bequia, konkrétne zálivu Admiral T. Ostrov vyzeral super a voda bola nádherná. Ostrov má úžasnú atmosféru, žiari farbami a cítite tam pohodový rasta vibe. Napriek únavnej ceste loďou sme boli šťastní, čomu dopomohol aj pocit, že teraz sa začína najlepšia časť výletu.
Skoro sme zabudli, lebo bolo 31. decembra! Posledný deň v roku. Dali sme si pivo v lokálnom bare a pri západe slnka skvelú rybu z denného menu. Potom sme sa vrátili na loď a o deviatej večer zaľahli spať. Tomu sa hovorí nový silvestrovský rekord.
Na druhý deň sme vstali pomerne skoro a vyštartovali smer Union Island. Ďalších päť hodín plachtenia. Obloha sa zatiahla a vietor poriadne zosilnel. Okolo sa prehnala búrka a potom sa more konečne upokojilo.
Cestou sme pozorovali lietajúce ryby, ktoré nás sprevádzali až do zálivu Chatham na západnom pobreží Unionu. Táto časť je krásne divoká a vietor bol tiež super, ale poryvový. S Robinom sme dali krátku wing session a potom zaparkovali na pláži a vydali sa objavovať. Záliv bol pekný, ale nie veľmi vhodný na windsurfing, takže sme sa rozhodli vyraziť ďalej.
Jazdenie medzi ostrovmi
Ideme priamo na ostrov Mayreau, do zálivu Salt Whistle Bay. Práve odtiaľ odchádzali dve lode. Hneď sa objavuje rasta týpek na malej loďke a ponúka svoje služby. Objednáme si u uňho čerstvého homára a on nám sľubuje, že nám ukáže krásne miesto na kotvenie.
Niekedy bývajú títo chlapíci dosť otravní, ale tento bol v pohode, takže ideme s ním. Miesto je naozaj krásne, takže nálada u účastníkov zájazdu sa zlepšuje.
Po kúpačke v tomto vodnom raji som vytiahol foil a plachtu 7,8. Dal som si pár šlágov popri pláži a potom pozrel na mapu. Najbližší ostrov nebol ďaleko, vidno ho, takže štartujem a o 15 minút som tam. Vietor má viac ako 20 uzlov, prúdy sa prílivom začnú meniť, takže sa rýchlo vraciam späť úplne preplachtený.
Keď vchádzam do zálivu, zrazu tu kotví veľa lodí, takže mám celkom problém pomedzi ne s plavákom prekľučkovať. Na konci zálivu sú pekné vlny, voda je však plytká, takže sa tu nedá jazdiť foil, ale na kite priam ideálna. Neskôr stretneme Francúzov, ktorí nám prezradia, že na druhej strane ostrova sú na jazdenie oveľa lepšie podmienky, ale prostredie nie je také pekné ako tu.
Je to jedno z najkrajších miest, aké som kedy videl. Tropické palmy, biely piesok… hotová pohľadnica. Baby chytajú bronz a malý Leon skáče z lode. Život je krásny.
Pozor na prúdy
Na ďalší deň sa preplavíme do Petit Rameau a loď zakotvíme blízko brehu. Môžem si tak materiál rozložiť na pláži pod mangrovníkmi a syn si vychutnáva stavanie hradov z piesku. Okolie je úžasné, takže sa rozhodneme, že tu zostaneme minimálne tri dni.
Miesto je tiež skvelé na windsurfing. Treba však dávať pozor na prúdy, ktoré sú v jednom momente počas prílivu super silné. Užívame si pláž, piesok a pevnú zem pod nohami, vidíme gekony, rôzne druhy kaktusov, no a ja hlavne konečne vyťahujem freeride výstroj. Skvelé podmienky, vietor 15 – 20 uzlov, 122-litrová doska a 5,7 plachta.
Ráno sa rozhodnem ísť pozrieť Petit Tabac, malý ostrov, na ktorom zostal opustený Jack Sparrow z Pirátov z Karibiku. Vietor nie je taký silný a uhol je po vetre, takže ak sa čokoľvek stane, budem sa vedieť vrátiť do lagúny. Vyrazím, sklzujem k ostrovu a potom po vetre späť.
Zajazdila si dokonca aj moja žena, ktorá vytiahla 5,7. Táto zastávka v Tobago ostane v mojich spomienkach navždy.
Naspäť dlhšou cestou
Po úžasných dňoch sme si pozreli mapu a plánovali cestu späť na Martinik. Museli sme rátať s tým, že naspäť to bude trvať dlhšie, keďže vietor bol severovýchodný a smer sever/juh, čiže to robilo rozdiel 5/6 hodín jazdy na deň. Išli sme okolo známeho ostrova bilionárov Mustique, zastavili sa v Béquii, kde sme si prešli aj samotný ostrov, zastavili sa na trhu a nasávali karibskú atmosféru.
Všade v meste natrafíte na pirátske vlajky, kostýmy a dekorácie z filmu Piráti z Karibiku. Domáci z baru nám dokonca rozprávali, aké to bolo pred osemnástimi rokmi s Johnnym Deppom a Orlandom Bloomom. Zakotvili sme pri klube Med Beach Boucaniers.
Vietor je slabší, takže si dávam so synom spoločnú jazdu a zoberiem ho na svoju dosku. Fúka perfektne, vyťahujeme wing, freeride aj foil a užívame si posledné chvíle našej výpravy.
Infobox
Plusy a mínusy plavby
+
úžasná krajina
podmorský svet
meniaca sa scenéria
život na vode
milí ľudia
–
loď je pohodlná, ale pomalá
morská choroba
málo času, len 12 dní, ideál je aspoň 15
viac papierovačiek a dokladov
Výbava
Mal som so sebou Falcon Foil 81, WARP foil 7,9 a 8,9 (ten som nikdy nepoužil) a LokeFoil Race s XS,S a M wingom. Moja žena používala wavovú plachtu Superstar Sis 5,7 a 122 freeride dosku. Plachtu som používal s foilom pri silnejšom vetre aj ja. Pre Leona sme zbalili ešte Irig XS. Spolu 4 bagy s materiálom. Viac na katamaran neberte!
Nezabudnite na:
Power XT extension – keď rigujete na lodi, je to nevyhnutnosť, neviem si predstaviť robiť to bez toho
OtO Foil System Loke – táto špeciálna skrutka urobila môj život oveľa jednoduchším
Opaľovací krém – úplná nutnosť, slnko je tu veľmi silné
Záchranné vesty – hlavne pre deti. Leon mal dve, jednu špeciálnu na jazdu a jednu plážovú. Často nosil do vody aj neoprén.
Ľahká neoprénová vesta – nosil som ju na nočné jazdenie a keď pršalo.
Podmienky
Severovýchodný vietor so silou 15-25 uzlov každý deň počas zimného obdobia.
V lagúnach nájdete flat, na mori chop. Je to foilový raj, keď budete partička jazdcov, môžete si plánovať dlhšie výjazdy z ostrova na ostrov. Toto miesto je na to stvorené.
Svätý Vincent a Grenadíny
Oblasť s 30 ostrovmi, 12 z nich je obývaných. Rozloha 389 km2. Hlavný ostrov je Svätý Vincent. Ostrovy patrili pod Veľkú Britániu. Nezávislosť získali v roku 1979. Oficiálnym jazykom je angličtina, ale väčšina hovorí kreolčinou.
Mena: karibský dolár.
Vizitka
Pierre Mortefon F-14
Vek: 32
Národnosť: francúzska
Najväčší úspech: PWA Slalom World Champion 2019
Instagram: @pierremortefon
text: Pierre Mortefon
foto: Robin Christol
Vaše komentáre