Najčastejšie zranenia windsurfistov a ako im predísť
Viacnásobná šampiónka vo waveridingu Daida Moreno spravila v rámci štúdia za fyzioterapeutku výskum medzi pro ridermi, ktorý sa týkal práve zranení. Zisťovala, aké sa objavujú najčastejšie (53.1% zranení dolných končatín, 29.2% zranení horných končatín, 14.2% zranení chrbta a 3.5% zranení hlavy).
Poďme sa ale sústrediť na 5 najčastejších zranení a na to ako im môžete predísť.
Úraz hlavy
Poranenie spôsobené kolíziou s materiálom alebo morským dnom. Ostré kamenisté reefy pri pobreží vedia byť nepríjemné nielen pri vstupe do vody. Dávajte pozor pri odlive, keď neodhadnete výšku vody a ľahko sa zraníte pri páde do vody aj ďalej od pobrežia. Pred ranami sťažňom najlepšie ochráni helma, ktorú začína nosiť čoraz viac jazdcov. Úrazov hlavy je však najmenej zo všetkých zranení.
Výrony členka
Väzivu členka dáva windsurfing poriadne zabrať. Ak vám nohy ostanú v pútkach a vy spadnete do vody, hrozí až zlomenina. Viac než polovica zranení sa týka spodných končatín. Kvalitné a dobre nastavené pútka sú polovicou úspechu, ako sa tomuto typu zranení vyhnúť.
Dislokované rameno
Je náchylné na vykĺbenie, najmä keď windsurfista padá z dosky a nepustí rahno. Tu platí jasné pravidlo, pri páde sa vždy snažte odhodiť plachtu od seba. Poranenie ramena je u windsurfistov tretie najčastejšie.
Poranenie chrbta
Dochádza k svalovému napätiu alebo poškodeniu platničiek. Dolná časť chrbta je najzraniteľnejšia. Ako prevencia je dôležitý správny strečing nielen pred jazdením, ale aj počas roka. Ak sa človek cez zimu nehýbe a potom naskočí na jar na surf, svaly nebudú dostatočne pružné a k zraneniu alebo presileniu je len krôčik.
Poškodenie kože
Okrem poranení od medúz a morských ježkov sem patrí aj popálenina od slnka. Netreba zabúdať na to, že voda odráža slnečné lúče a človek sa na surfe jednoduchšie spáli. Preto do vody len s patričnou ochranou!
Vaše komentáre